Midnight in Berlin

Berlin bu yil Dil Dile Edebiyat Festivali'nin ikincisine ev sahipligi yapti. [Yasasin haber Türkcesi!]

Volksbühne'de gerceklestirilen ve bircok yazarin katildigi programin benim icin en önemli iki ismi Alper Canigüz ve Emrah Serbes'ti. [Berlin'de olsam Hakan Günday'i da kacirmazdim ama herseyin basi kismet!] 

Öncelikle haberi olmayanlar icin belirteyim: Binooki, Alper Canigüz'ün Ogullar ve Rencide Ruhlar, Emrah Serbes'in Behzat C. Her Temas Iz Birakir ve Oguz Atay'in Korkuyu Beklerken kitaplarinin Almanca tercümelerini yayinladi. Bu calismalari icin tesekkürü hak ediyorlar kesinlikle. 

Konumuza dönelim... Festival cercevesinde ve sonrasinda severek takip ettigim bu iki abi ile tanisma ve muhabbet etme imkani yakaladim. 

Alper Canigüz söylesi sirasinda ismini hatirlamadigim bir abinin "Bir okur icin en kötü sey, sevdigi yazarla tanismaktir." sözünü alintiladiktan sonra ayni durumun yazar icin de gecerli oldugunu söyledi. Kendisi Berlin'de gecirdigi süre icerisinde neler düsündü bilmem ama bu iki abiye de okurlarinin kafasindaki gibi "harbi" olduklari icin tesekkürü borc bilirim. 

Emrah Serbes ile "Abi bi' sigarani alabilir miyim?" seklinde baslayan muhabbetimiz ise sonrasinda bulusup mac seyretme ve yeme-icmeye kadar uzaninca daha da güzellesen "film tadinda" 2 gün gecirdim sayelerinde. 

Eserleri güzel olan insanlarin kendilerinin de güzel oldugunu görmek mutlu etti beni. Blog icin fotograf cekme talebimi de reddetmeyen bu güzel abileri, Türkce hangi kelimeyi ögrenmesi gerektigini soran Alman gazeteciye Emrah Serbes'in verdigi cevap ile selamlayayim:

Eyvallah! 

8 yorum:

 1. bi de benden sana o aksam icin bir 'eyvallah' ;-)

  YanıtlaSil
 2. hangisi, hangisi abilerin?

  YanıtlaSil
 3. ilk fotograf emrah serbes'in, ikincisi alper canigüz'ün.

  YanıtlaSil
 4. yannız Emrah Serbes o duvarın önünden hiç mi ayrılmamış, benim fotolarda da o dayanılmaz yeşil patlamış :-P

  YanıtlaSil
 5. geçiyordum gördüm, aktualıteyi yakalamasa da neyliim (Hakan Günday'ı kaçırmadımdı)

  YanıtlaSil
 6. sigara icmek icin disari cikmak gerekince haliyle kapinin yanindaki duvarin önünde cokca bulunmus olabilir.

  YanıtlaSil